Balkóny a terasy - stavba, opravy, konstrukce a rekonstrukce...

balkony-a-terasy.jpgBalkóny a terasy jsou jednou z nejnamáhanějších a nejexponovanějších částí staveb - působí na ně voda, vítr, slunce, výrazné změny teplot, mráz a led a zároveň chceme, aby byl povrch pevný pro naše kroky i případný nábytek. Přesto jsou kolem konstrukce a provedení balkónů a teras často velmi podceňovány a mezi laiky i stavaři je kolem nich nadprůměrně velké množství chybějících a nebo zcela mylných a zavádějících informací, názorů a domněnek.

Vytvořit dobře a dlouhodobě fungující balkón či terasu je poměrně náročný úkol.

Ani ne tak z hlediska samotného provedení, jako z hlediska dodržení všech souvisejících zásad nebo alespoň co nejvíce z nich.

Pravděpodobně budete souhlasit, že dlouhá životnost je to hlavní, co budeme od nového nebo opraveného balkónu nebo terasy očekávat - aby to správně fungovalo a hlavně, abychom se o něj nemuseli co nejdéle starat. A s tím právě souvisí nejen kvalita použitých materiálů, na kterých by se rozhodně nemělo šetřit, ale i soubor zásad, které jsou pro splnění dlouhé životnosti důležité. Čím více jich je dodrženo, tím delší životnost bude balkón či terasa mít. A naopak.

Jaké zásady tedy platí pro balkony a dlažby? 

 1. Zábradlí kotvit buď na čelo tělesa balkónu nebo ještě lépe ze spodu. Pokud je stojna zábradlí v horní ploše balkónu, dá se to také řešit, ale vyžaduje to speciální postup.
 2. Připravit pevný, soudržný a rovný podklad.
 3. Vytvořit dostatečný spád, tak aby všechna voda dobře odtékala. Minimum je 1% (2cm/2m), nicméně ideální spád na terase nebo balkonu je alespoň 1,5%.
 4. Vybrat si správnou dlažbu - spíše menší formáty (do 30x30cm) a co nejsvětlejší barvy
 5. Použít systémovou balkónovou okapnici (balkónový profil). Pozor na tak často používané oplechování - velmi častá chyba vedoucí k vysokému riziku fatálních defektů. Oplechování použijte pouze pokud z nějakého důvodu není jiná možnost a v takovém případě je třeba udělat několik důležitých úprav a kroků.
 6. Vytvořit dostatečné množství dilatační spár za použití trvale pružného tmelu a nebo dilatačních lišt.
 7. Použít dostatečně kvalitní hydroizolační systém pro dané podmínky - nejlépe využít systémová řešení např. od MAPEI pro balkony a terasy (hydroizolační stěrka, různé hydroizolační pásy či rohože atp.).
 8. Důkladně provést všechna napojení hydroizolace, přes všechny pracovní a dilatační spáry instalovat pružnou bandážní pásku a pečlivě utěsnit detaily kolem dveří.
 9. Zvolit kvalitní spárovací hmotu - vhodnější je spíše hrubší zrno. Jeden z nejčastějších mýtů je, že dobrá spárovací hmota funguje vlastně jako hydroizolace, tj. že skrz ní vlastně žádná voda nepojde - to je veliký omyl!
 10. Vytvořit dostatečně širokou spáru v dlažbě. Optimální je 6mm a více, naprosté minimum jsou 4mm.
 11. Netmelit čelní svislou spáru pod poslední dlaždicí (na okraji balkónu) pružným a tedy nepropustným tmelem. Nechte tuto spáru volnou a nebo ji vyplňte cementovou spárovací hmotou.
 12. Použít samosmáčivý typ lepidla na dlažbu a nebo při použití standardního typu mazat také spodní stranu dlaždice.
 13. Dávat dlažbu rovně, tj. NE na koso.

Ke každému bodu patří mnoho souvisejících, detailnějších, vysvětlujících a objasňujících informací. Budeme se jim věnovat v našich dalších článcích. Pokud o ně máte zájem, vyplňte v políčku níže Váš email a dozvíte se o jejich vydání jako první!

Tags: 

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy