Hydroizolace pro balkóny a terasy

Hydroizolace balkonů a teras je velice častou činností především u postarších nemovitostí a bytových domů, kde původní izolace dosloužila a zapříčiňuje nepříjemné pronikání vody do podkladového materiálu nebo směrem k objektu. Důvodem tomu ale není jen stráří budov, ale často nevhodně zvolená řešení. Vždyť dnes není vyjímka rekonstruovat balkón nebo terasu 5-10 let starou.

Technologie jde ale stále kupředu a dnes je tak skladba podlahy u balkónů a teras zásadně pozměněna.

Hydroizolace balkonu a terasy po staru

Hydroizolace balkonu a terasy po staru

Někdo takovému řešení říká klasicky - ale co je klasika? Dělat to po pěti nebo deseti letech znovu? asi tak...

Hlavní nevýhodou tohoto starého principu izolování balkónu a teras bylo, že celá spádová betonová deska uložená na hydroizolačních asfaltových pasech je vystavena působení vody a mrazu.

Jako povrchá úprava se u baklonu a teras používá většinou dlažba a spárovací hmota v žádném případě nezadrží vodu před pronikáním pod dlažbu. A to ani dříve, kdy se ke spárování i lepení dlažby používal pouze klasický cement s vodou, tak ani dnes, kdy jsou cementové spárovací hmoty poměrně sofistikovanou směsí cementu, plniva a různých chemických příměsí (polymerů, apod.). Spárovací hmoty totiž mají přecejen i dnes určitou nasákavost a navíc časem dojde k jejich přinejmenším částečnému narušení - prasklinky, apod. Vody pod dlažbu tedy proniká výrazně více, než by si mnozí z nás mysleli - to je bohužel praxe a realita. A díky tomu se postupem času začne nějaká část balkonu nebo terasy pod dlažbou rozpadat.

Dříve to bohužel nešlo dělat jinak, protože jediná dostupná hydroizolace byly asfaltové pásy a ty mají dvě nevýhody:

  • nedá se na ně lepit ničím jiným než asfaltem a jemu příbuznými materiály
  • za tepla výrazně měknou - díky tomu potřebují silnou roznášecí vrstvu, která zabrání bodovému nebo lokálnímu zatížení a také odstíní hlavní nápor tepla v letním období

Ovšem i tak, díky šikovnosti a pečlivosti tehdejších řemeslníků, i takové balkóny v nejednom případě fungovaly dlouho, i desítky let. 

Hydroizolace balkonů a teras po novu

Hlavním a zásadním rozdílem je to, že byly vyvinuty materiály, které dokáží hydroizolovat, jsou pružné a zároveň se přímo na ně dá lepit dlažba. To je v porovnání s předchozím téměř revoluce pro hydroizolaci balkonů a teras. Díky novým technologiím totiž ochráníme celé souvrství balkonu i terasy, včetně spádové desky. Spodní izolaci pak můžeme buď zcela vynechat (typicky dnešní balkóny) a nebo bude sloužit "pouze" jako pojistná hydroizolace pro případ, že by přece jen došlo k porušení vrchní hydroizolační vrstvy - toto je vhodné zejména u teras, kde je celá skladba ještě více namáhána vlivem tepelné roztažnosti.

Hydroizolace balkonu a teras - MAPEISpád, pokud není vytvořen na původním podkladu, se pak dá vytvořit pomocí tenké přikotvené vrstvy (umístěné samozřejmě také pod vrchní hydroizolací).

Vpravo můžete vidět typickou skladbu moderního balkónu či terasy, v tomto případě v podání firmy MAPEI.

Navíc mají tyto hydroizolace vysokou přilnavost i na méně savé a nesavé podklady, jako je stará dlažba. Takže když taková stará dlažba drží na podkladu, je možno aplikovat hydrostěrku přímo na ní. Tím šetříme čas, práci i peníze.

Hydroizolace pro balkony a terasy - možnosti:

  1. cementová hydroizolační stěrka - asi nejtypičtější zástupce. Ty jsou buď jednosložkové - obecně spíše na méně namáhané aplikace typu lodžie a nebo dvousložkové, které dokáží zvládat i izolaci velmi namáhaných konstrukcí. Ceny se pohybují od méně než 250,- Kč/m2 až po řádově 500,- Kč/m2 vč. DPH. Příklady: Schönox 1K-DS (1-komp.), MAPEI Mapelastic (2-komp.), Schomburg Aquafin 1K (1-komp.) nebo 2K (2-komp.), a desítky dalších.
  2. hydroizolační pásy - většinou na bázi polyetylenové folie, která je oboustranně kašírovaná textilií, která umožňuje dokonalé přilnutí cementových a jiných lepidel. Tyto pásy se nejdříve přilepí na podklad, samozřejmě včetně pečlivého slepení všech spojů a napojení a následně se přímo na ně lepí dlažba (cementovým lepidlem). Obecně by se dalo říci, že toto je o něco vyšší stupeň hydroizolace než cementová stěrka. I cena je o něco vyšší, řádově od 500,- Kč/m2 výše (pásy vč. příslušenství). Příklady: Schönox AB + Schönox iFix, Schomburg ADF Balkonfolie, Sopro AEB 640, apod.
  3. speciální hydroizolační stěrky - nejsou na bázi cementu, ale disperze a přesto je možné přímo na ně lepit pomocí cementového lepidla na dlažbu. Příklad: MASTERsil TOP-ROOF, MAPEI Mapelastic AquaDefence.
  4. hydroizolace pro balkony a terasy sikabondspeciální lepidla, která zároveň fungují jako hydroizolace. Navíc jsou vysoce a trvale pružná, prakticky jako guma. V prvním kroku se tímto materiálem vystěrkuje rovnoměrná a souvislá vrstva sloužící jako hydroizolace a v dalším kroku se tím stejným materiálem lepí dlažba. Typickým příkladem je Sikabond-T8 nebo MAPEI Keralastic. Výhodami jsou extrémně vysoká houževnatost a pružnost, přilnavost ke všem materiálům včetně kovu, nevýhodou pak o něco vyšší cena, vyšší náročnost na odbornost zpracování a hlavně dokonale vyrovnaný podklad, tak aby se nemusela zbytečně navyšovat vrstva, spotřeba a tedy cena tohoto dost drahého materiálu. Při skutečně rovném podkladu může být cena pod hranicí 600,- Kč/m2. 

Potřebuje poradit s řešením pro hydroizolaci Vašeho balkonu nebo terasy?

Neváhejte se na nás obrátit - kontakt

 

Poropropustnost hydroizolace na balkónu nebo terase

Při volbě hydroizolace pro balkón nebo terasu je často také třeba brát v potaz další vlastnost, a to paropropustnost. Nejednou je totiž třeba zaizolovat podklad, ve kterém je určitá zbytková vlhkost a nebo se dá dokonce očekávat, že do podkladu bude vnikat vlhkost ze stran nebo zespodu. Pak je třeba zvolit hydroizolaci, která umožňuje prostup vodních par - typicky jsou to všechny cementové hydrostěrky. Naopak drtivá většina ostatních hydroizolací paropropusná není. Jejich použití by pak mohlo mít velmi brzy nemilé následky, a to i přesto, že by daný systém patřil sám o sobě mezi velmi kvalitní.

Nicméně i tak nelze od cementových hydroizolačních stěrek v tomto směru očekávat nějaké zázraky. Proto je třeba nechat podklady co nejvíce vyzrát a vyschnout a pokud jsou ve styku např. se zemí, co nejvíce omezit vstup okolní a spodní vlhkosti (drenáž, spodní izolace, apod.).

Tags: 

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy