Lepení dlažby na terase

Dotaz:

dobrý den, prosím o radu , jaké produkty by byly vhodné pro přípravu podkl.betonu a lepení dlažby 33,3x33,3 x8mm na venkovní terase + schodiště (chci dělat svépomocí)

betonová terasa (deska 17 m2) je cca 1,2m vysoko nad terénem stojí na ocelových profilech a je nadstřešená  (částečně na ní z boku prší+ sníh) byla z ní odstraněna původní dlažba , která se po cca 10 letech  oddělila od betonu –nebyla provedena ochrana proti vlhkosti,lepidlo bylo rozdrolené.

deska je vyspádovaná od domu 2%. Z betou budou odstraněny zbytky lepidla a očistěno, schodištové desky jsou také z betonu ,který je litý do  ocelových C profilů po obvodu.na beton chci nalepit dlažbu, shodiště není nadstřešeno, děkuji za pomoc.

s pozdravem  botor milan

Odpověď:

Dobrý den pane Botore, děkujeme za dotaz a rád bych ocenil Váš výjimečně skvělý popis celé situace.

Pro pokládku dlažby venku je postup následující:

 • Podklad je třeba mít pevný, soudržný, čistý a rovný. Je třeba odstranit všechny nesoudržné části a pokud by nebyl dostatečně rovný, je třeba ho vyrovnat vhodnou vyrovnávací maltou.
 • Spád máte 2%, což je vzorově chvályhodné
 • Na vyrovnaný podklad nanesete cementovou hydroizolační stěrku, do které se přes všechny dilatační a pracovní spáry zapracuje bandážní páska (mj. napojení podlahy a stěn).
 • Na hotovou hydroizolační stěrku nalepíte vhodným lepidlem dlažbu. Ideální typ lepidla pro exteriér je tzv. „samosmáčivé“ nebo také polotekuté či rozlivné (vše pouze jiné výrazy pro to samé). Pokud použijete lepidlo standardní (tixotropní) konzistence, je to možné, ale je nutné mazat podklad i spodní stranu dlaždice – pro maximální kontakt lepidla a eliminaci dutin v lepidle, kde by následně kondenzovala voda.
 • Vyspárovat plochu cementovou spárovací hmotou a dilatační spáry vyplnit trvale pružným tmelem.

Poznámky:

 • Je třeba vytvořit dostatečný počet vhodně rozmístěných dilatací. Maximální nedilatovaná plocha v ploše je 3x3m, tedy 9m2. Pokud je některá strana menší, pak se dilatuje podle pravidla 1:2 (šířka tělesa : vzdálenost mezi dilatacemi). Na jižní a západní straně se dokonce doporučuje 1:1,5.
 • Všechny plochy by měly mít spád pro zajištění odtoku vody
 • Měl by být vyřešen odtok/odkap vody na okrajích ploch – tak aby nedocházelo ke stékání vody po bocích a spodní straně konstrukce. To se typicky řeší různými balónovými okapními profily.
 • Šířka spáry by měla být co největší – kompenzuje tepelnou roztažnost dlažby. Naprosté minimum jsou 4mm.
 • Dlažba by měla být světlé barvy, max. formát 30x30cm (33,3x33,3 je OK).

Vzhledem k tomu, že se to chystáte dělat svépomocí a navíc je to z části zastřešené, doporučil bych Vám následující materiály, které jsou na profi úrovni a zároveň mají velmi dobrou zpracovatelnost:

 • Vyrovnávací malta: Schönox PL, pod to penetrace Schönox KH ředěný 1:3.
 • Hydroizolační stěrka: Schönox 1K-DS (jednosložková), bandážní pásky Schönox ST
 • Lepidlo: Schönox TT FLEX DUR (ideální – samosmáčivé, vodoodpudivé), případně, pokud by jste chtěl něco levnějšího, stačilo by i Schönox SFK (standardní konzistence).
 • Spárovací hmota: Schönox SU
 • Trvale pružný tmel: Schönox SMP

Na všechny vyjmenované materiály Vám zasílám nabídku a technické listy. Nevím jakou plochu mají schody, takže množství materiálu se může změnit.

Jedna z mála věcí, která mi z Vašeho popisu nebyla zcela jasná je ta konstrukce schodů:

 • všechny schody jsou z jednoho kusu?
 • Jsou v jakémkoliv kontaktu se zemí? A pokud ano, jsou od země odizolovány?

Přeji Vám fajnový den.

S pozdravem Martin Hruška

PřílohaVelikost
PDF icon N16198 Botor Milan - podesta a schody.pdf101.01 KB
PDF icon 1K-DS.pdf133.18 KB
PDF icon KH.pdf215.68 KB
PDF icon PL.pdf130.42 KB
PDF icon SFK.pdf282.56 KB
PDF icon SMP.pdf156.65 KB
PDF icon SU.pdf270.88 KB
PDF icon TT DUR.pdf286.68 KB

Komentáře

dobrý den p. Hruško děkuji moc za super info ,přesně toto jsem potřeboval . co se týče schodů , tak jsou to samostatné betonové desky lité do c profilu (samovýroba) 7ks 1000x320x50 přivařené na šikmých ocelových profilech,takže nejsou spojené se zemí s pozdravem,m.

Dobrý den,

To že Vaše schody nejsou v kontaktu se zemí je dobrá zpráva – vzlínající zemní vlhkost je pro veškeré povrchové úpravy v exteriéru velký problém.

Takže pak bez problémů platí vše dříve uvedené.

Pokud by jste k tomu ještě něco potřeboval, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem, Martin Hruška

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy