Oprava sprašné podlahy v garáži

Prosím Vás o radu, jak a čím opravit betonovou podlahu v garáži, která je za léta používání (40 let) místně mírně vydrolená, zejména v místech nájezdu kol parkovaného vozidla. Je původně natřena nějakým hydrobanem. Někdo radí udělat nový betonový potěr a natřít.Já se toho bojím, neboť podlahu nemohu "zvedat". Nejlépe bych vydrolená mělká místa pouze vyspravil, napenetroval a podlahu natřel , ale nevím čím, aby to vydrželo alespoň .10 let
Díky za radu.
Vladimír Pilát , Praha 5

Kategorie dotazu: 

Komentáře

Obrázek uživatele Marcons Int.

Dobrý den pane Piláte,

způsobů, jak takovou podlahu opravit je několik a záleží na tom, kolik práce a peněz do toho chcete investovat.
Nicméně na to, aby Vám to vydrželo min. 10 let, jak píšete, to rozhodně něco vyžadovat bude... smiley

Vydrolená místa pod koly budou dost pravděpodobně způsobena solemi, které jste si v zimě do garáže navozil na kolech automobilu - ta působí na beton jako žíravina.

Zkusím v co největší stručnosti shrnout související informace a možnosti:

Nejprve bude třeba odstranit vše nesoudržné, co se drolí, loupe, atd. - až na pevný a soudržný podklad.

Další postup závisí na tom, jak je na tom onen nátěr a zda ho tam chcete nechat - více o tom v odpovědi na podobný dotaz ZDE

Ideál je samozřejmě odstranit starý nátěr (odbroušením), zpevnit beton v místech kde nemá dostatečnou pevnost, vyspravit nerovnosti, vyhladit a natřít vhodným nátěrem - ideální je dvousložkový epoxidový nátěr.

Domnívám se ale, že to chcete řešit spíše lokálním způsobem.

I pak je několik variant řešení: 

  1. Odstranit vše nesoudržné na pevný podklad
  2. Zpenetrovat podklad kvalitní hloubkovou penetrací
  3. Vyrovnat nerovnosti pomocí cementové vysprávkové malty patřičných pevností - volba závisí mj. na tloušťce vrstvy, kterou potřebujete a kterou v dotazu neuvádíte. Podle typu malty a podkladu použít případný kontaktní můstek.
  4. Volitelně ještě použít velmi jemnou maltu pro vystěrkování do estetické roviny
  5. Přebroušení starého nátěru (resp. ideálně kompletní odbroušení) 
  6. Natření novým nátěrem, odolným proti otěru, solím a ropným produktům. Existují jednosložkové nátěry (např. Eternal), které relativně omezené schopnosti a nebo již zmíněné epoxidové nátěry - mají vynikající mechanické vlastnosti i chemické odolnosti, na druhou stranu má smysl je aplikovat pouze(?) na kvalitně připravený podklad.

Další, hodně odolnou a kvalitní, variantou je vyspravení pomocí plastmalty, resp. plastbetonu - to je směs tříděného křemičitého písku vhodné velikosti frakce s dvousložkovou epoxidovou pryskyřicí - po vytvrzení vzniká opravdu vysoce odolná a nenasákavá vrstva, kterou můžete opravovat libovolné velikosti a tloušťky defektů.
Toto řešení je náročnější na zpracování a vychází i finančně dráž. Nicméně toto má na druhou stranu určitě šanci na delší životnost než výše uvedené řešení s cementovými materiály.

Postup:

  1. Odstranit vše nesoudržné na pevný podklad
  2. Natřít podklad čistou epoxidovou pryskyřicí (penetrace/kontaktní můstek) a ihned DO ŽIVÉHO vyrovnávat pomocí plastmalty (epoxid+písek), vyhladit. 
  3. Do 72 hodin natřít povrch nátěrem, ideálně opět na bázi epoxidu. Tento krok není z technického hlediska nutný - materiál je odolný a nenasákavý už sám o sobě. Jde tedy pouze o estetiku, případně ochranu zbytku povrchu a napojení oprav.

Mno, moc stručně jsem to nakonec nenapsal, ale snad jsem Vám udělal představu o řešení. 
Detaily s Vámi rádi probereme osobně nebo po telefonu. Případně opět napište.

S pozdravem,
Martin Hruška

Marcons Int. s.r.o.
Tel.: 606 633 909
www.chytrematerialy.cz

Moc děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Podlahu v garáži jsem již škrabkou očistil od všech uvolněných částí (bylo jich ovšem minimum) vše důkladně vysál a ještě vytřel. Po vyschnutí natřel celou garáž běžnou penetrací. Zmiňujete "hlubkovou" penetraci. Pokud byste mi upřesnil o jakou se jedná, ještě bych ji aplikoval na vydrolená místa. Má se nechat zaschnout? Pro vyrovnání vydrolených míst ( je jich málo a jsou mělké, asi do 5 mm) mám vytypován přípravek - Baumacol Preciso Speed ( rychletvrdnoucí vyrovnávací malta pro stěny a podlahy). Je to vhodný výběr? Případně bych mohl přidat lepidlo na dlažbu, ale nevím, zda bych tomu opravdu pomohl a nebyl za patlala.
Nanesu směs postupně ve dvou vrstvách, s potřebným vyschnutím. Druhou vrstvu uhladím kleťákem, případné nerovnosti trochu přebrousím a natřu Eternalem. Nebude to moc amatérské? Asi to nevydrží těch deset let, ale dá se to zopakovat. Jak uvádíte, asi nemá smysl volit epoxidový nátěr na problematický podklad.
Příjemné dny přeje Pilát

Obrázek uživatele Marcons Int.

Dobrý den pane Piláte,

rádo se děje smiley

Pro odstranění nesoudržných částí podkladu a hlavně nátěru, srovnání drobných nerovností a přebroušení (zhrubnutí) starého nátěru bych Vám doporučil použít podlahovou brusku se smirkovým kotoučem (tzv. "kačenu") - za několik stokorun se dá půjčit ve většině půjčoven nářadí. Špachtle v tomto případě nemusí být, i při svědomité pečlivosti, zdaleka dostatečná.

Použití běžné penetrace na celou garáž a tedy i na starý nátěr nebylo podle mého názoru dobrým krokem. Standardní typy penetrace jsou určeny výhradně na savé podklady. Pokud jí použijete na nesavý podklad, může dojít spíš ke zhoršení situace - soudržnosti vrstev. Jednoduše - starý nátěr nebylo třeba penetrovat. Ten by se měl (po přebroušení) buď znovu rovnou natřít novým nátěrem a nebo, pokud by jste na něho chtěl nanášet nějakou další vrstvu (vyrovnávku), pak by bylo třeba použít tzv. kontaktního (nebo také adhezního) můstku. Říká se mu také "penetrace na nesavý podklad".

Za hloubkovou penetraci se dnes na trhu vydává mnoho výrobků, byť se často jedná o běžné typy. Nicméně i s nimi se dá dosáhnout určitého efektu tím, že se provede nejdříve první nátěr ve vyšším ředění a až druhý se ředí standardně. 
Příklad takové "pravé" hloubkové penetrace je např. MAPEI Primer 3296.

Pokud jste ovšem již garáž celoplošně natřel běžnou penetrací, teď již nemá smysl aplikovat jakoukoliv jinou - ta už nyní do povrchu neprojde.

Penetrace se vždy nechává řádně zaschnout.

Uvedený výrobek Baumit Baumacol Preciso Speed by mohl být vhodný. Výrobce neuvádí v technickém listu pevnost v tlaku, ale dle uvedených použití by měl být dostatečně pevný.
Rozhodně nevyspravujte povrch lepidlem na obklady a dlažby!! Nejen že by se Vám hůře vyhlazovalo, ale hlavně má velmi malou pevnost v tlaku - je prostě příliš měkké. 

My sami nemáme s uvedenou maltou zkušenosti, takže nemůžeme soudit ani hodnotit. Z našeho sortimentu bychom mohli doporučit ideálně Schönox PL - vynikající jemná opravná malta s výbornou přídržností a vysokou odolností. Nicméně její cena je o dost výše. Nicméně dělá se i balení 5kg: ZDE, 25kg ZDE.

Pokud máte nerovnosti do 5mm, jak píšete, můžete nanést maltu v jednom kroku - je to vždy lepší (při splnění maximální povolené vrstvy daného materiálu).
Povrch můžete buď stáhnout kleťákem, jak píšete, případně se dá povrch v určitém momentu zavadnutí i roztočit molitanem nebo filcem, podobně jako štuk. A také se dá v určité fázi zrání (ihned po prvotním vytvrzení) zbrousit do požadovaného tvaru a hladkosti.

Pak můžete celý povrch natřít Eternalem, jak píšete. Jak to bude fungovat na penetraci Vám ale bohužel nikdo neřekne...

S pozdravem,
Martin Hruška

Marcons Int. s.r.o.
Tel.: 606 633 909
www.chytrematerialy.cz

Příloha k dotazu: 

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy