Lepení dlažby na OSB - pružná spárovací hmota

Dotaz:

Dobry den, mam prosbu shanim pružnou spárovací hmotu na tl. spary 3mm dlazdice jsou nalepeny na OSB desce obycejna spárovačka mi vypraskala je nejake reseni..? dekuji Dolezal

Odpověď:

Dobrý den pane Doležale,

lepení na OSB desku je poměrně ošemetná věc a jedna z nejčetnějších příčin, se kterými za námi zákazníci přicházejí poté, co selhalo buď lepidlo (většinou) a nebo spárovací hmota.

Zásadním parametrem je zde míra průhybu desek – ta se může hodně lišit – zejména pevností podkladu a pak případně zvoleným systémem lepení. Některé z nich např. Schönox, obsahují nejdříve výztužnou vrstvu ze speciální vláknité pancéřové tkaniny (Renotex), zastěrkované do odpovídající úrovně lepidla, tedy třídy S2 (vyšší třída pružnosti) (Schönox SEK). Ta zvýší celkovou pevnost skladby a na ni se následně lepí dlažba.

Z Vašeho dotazu soudím, že nemáte problém s přídržností dlaždic k podkladu, což znamená, že kvalita (pružnost) použitého lepidla byla zvolena zřejmě správně v poměru k danému průhybu.

Co se týká spárovací hmoty, je to z hlediska možností a výběru o něco horší. Jelikož dochází k průhybu a lepidlo dlažbu drží, všechen pohyb se dostává ke spárovačce. Pružnost cementové spárovačky je samozřejmě velmi omezená, resp. blízká nule.

Maximální pružnosti a zároveň i přídržnosti v rámci cementového spárování dosahují dvousložkové cementové spárovací hmoty, kde namísto vody přidáváte speciální polymer (tekutou přísadu). Takovým příkladem je např. MAPEI Keracolor s přísadou Fugolastic.

Nicméně ani pak Vám nikdo nezaručí, že to bude stoprocentně fungovat – zmíněný průhyb je zde neznámá a navíc těžko definovatelná veličina. Toto řešení je prostě třeba vyzkoušet.

Pokud chcete mít naprostou jistotu, nezbývá než dlažbu vyspárovat pružným tmelem. I zde jsou 2 možnosti:

  1. Vyspárovat silikonovým tmelem – výhody – nižší cena, snadnější zpracovatelnost, protiplísňová úprava. Nevýhoda: omezená životnost (jednotky let).
  2. Vyspárovat tmelem na bázi polyuretanu nebo SMP – výhody: velmi dlouhá životnost, vysoká houževnatost a přídržnost. Nevýhody: náročnější zpracování (nutnost oblepit všechny okraje spár), o něco větší tendence tmelu se špinit, absence protiplísňových přísad, o něco vyšší cena.

Pokud by někoho napadla ještě možnost vyspárování epoxidovou spárovačkou, pak, bohužel, ani tu bych nedoporučil. Je sice úžasně odolná, houževnatá, nenasákavá, s vynikající přídržností k prakticky všem povrchům…. Ale není téměř vůbec pružná – tato varianta by s největší pravděpodoností vedla k prasknutí samotných dlaždic a nebo od oddělení dlaždic od podkladu - podle toho jak dobré je lepidlo, kterým jsou přilepeny.

Pokud by jste chtěl další informace nebo získat některé z uvedených řešení, můžete se na nás obrátit – vše máme skladem v různých barevných variantách.

A ještě, kdybych Vám měl doporučit nějaký postup za dané situace, pravděpodobně bych na Vašem místě vyzkoušel variantu Keracolor-FF + Fugolastic (dvousložková cementová spárovačka) a pouze pokud by i to selhalo, použil bych některou z trvale pružných variant (silikon nebo polyuretan).

S pozdravem, Martin Hruška

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy