Levná nivelační stěrka

Dotaz:

Dobrý den,

potřeboval bych srovnat starou betonovou podlahu - nerovnosti cca do 5 mm. Můžete mi prosím doporučit nějakou levnou nivelační stěrku? Děkuji Vašek

Odpověď:

Dobrý den,

stručně, pokud máte s nivelačními stěrkami nějaké zkušenosti, můžete použít levnou nivelační stěrku od EXCEL-MIXU  Level 10. Pokud nejste řemeslník, či zkušený kutil, bude pro Vás vhodnější varianta nivelační stěrka např. PLANOLIT 315 od MAPEI a nebo ještě lepší nivelační stěrka Schönox XC

Na našem eshopu si můžete vybrat i jiné značky nivelačních stěrek. V kamenné prodejně stavební chemie v Praze pak máme většinu nivelačních stěrek skladem.

--/\/\--

LEVNÁ SAMONIVELAČNÍ STĚRKA

Rád bych zde předem rád řekl, že samonivelační stěrky jsou oblastí stavební chemie, kde se snad nejvíce a nejzřetelněji projevují peníze investované či neivestované do technické a kvalitativní úrovně daného materiálu. Jinými slovy, mezi levnou samonivelačkou (řekněme řádově 300,- Kč vč. DPH) a středně drahou nivelační stěrkou (řekněme cca 550,-  vč. DPH) je opravdu obrovský rozdíl. A to ještě není zdaleka vrchol, který se dá v oblasti samonivelaček pořídit.

Na první pohled dvě srovnatelné samonivelační stěrky, které umí stejnou vrstvu, např. (2-10mm) se mohou diametrálně lišit. Ptáte se v čem?

  1. V kvalitě rozlivu – asi každý chápe, že to je to nejdůležitější – s opravdu dobrou stěrkou to při troše šikovnosti zvládne i laik a čím více jdeme s cenou dolů, tím více umu, rychlosti a pečlivosti to bude od zpracovatele vyžadovat.
  2. Ve výsledné pevnosti v tlaku a tahu za ohybu a tvrdosti povrchu.
  3. V tendenci k tvorbě prasklin a/nebo povrchového šlemu po vyzrání.
  4. Míra smrštění při schnutí – platí pro cementové stěrky, které mají všechny z principu zrání cementu smrštění. Nicméně dá se do určité míry kompenzovat a je otázkou zda a jak to potkalo daný materiál.
  5. V době zpracování a v tom jak dlouho a jak dobře bude možné napojovat jednotlivé nádoby se stěrkou a jak dlouho lze projíždět ježkem, aniž by v ní byly od něho vidět stopy – důležité pro vytvoření rovného povrchu.
  6. V rychlosti schnutí, tzn. době pochůznosti a následně možnosti zakrýt finální krytinou.
  7. Ve snadnosti rozmíchání – tendence k tvorbě žmolků a jejich rozmíchatelnost, příp. i prašnost práškové směsi.
  8. V míře škodlivých emisí, které se ze „živého“ materiálu uvolňují - zdravotní aspekt pro řemeslníky.
  9. A hlavně, v celkové pravděpodobnosti, že se dílo podaří, stěrka bude rovná, bez prasklin, bez šlemu, tvrdá a dokonale spojená s podkladem. Kolik peněz ušetříte, když Vám stěrka vypraská, si asi dovedete snadno představit nebo i spočítat. A když se to stane, půjdete si koupit znovu tu samou? Pochybuji – po druhé si již rádi připlatíte za větší jistotu. A proto je skutečně na místě si tu lepší a mnohdy i levnější koupit rovnou! 

Zastávám názor, že pokud se vyplatí si ve stavební chemii nějaký materiál připlatit, je to právě samonivelační stěrka. Dle mého názoru je to mezi stavebními materiály jedna z nejlepších investic.

A k prvnímu bodu výše existuje mj. jeden velmi oblíbený „trik“ a mýtus stavařů: „Koupim levnou nivelačku, ta stačí, šoupnu do ní víc vody, vono to pak parádně poteče…“

Toto je ideální cesta k tomu takovou stěrku o pár dnů později opět vynášet v pytlích, tentokráte ale v těch na suť, zpět do přistaveného kontejneru nebo jiného transportního prostředku směřujícího do sběrného dvora nebo na skládku. Detaily jsme popsali v našem článku návod aplikace samonivelační stěrky.

A poté co důkladně očistíte a opět připravíte původní podklad, pak hurá do obchodu, pro materiál na další kolo…. A korunky se kutálejí…

Nicméně je beze sporu, že jsou situace a aplikace, kdy prostě není v rozpočtu dostatek peněz na nákup kdovíjak „drahé“ nivelačky (uvozovky bych rád zdůraznil, protože „drahá“ nivelačka může být ve výsledku velmi levná – viz výše). A nebo to prostě není ani technicky třeba, mít nějaký supermateriál.

A tedy i pro tyto případy pro Vás máme k dispozici ekonomické materiály, u kterých máme za již dost dlouhou dobu od zákazníků ověřeno a prověřeno, že za dané peníze fungují přinejmenším obstojně a jejich poměr výkon/cena je skutečně dobrý.

Příkladem je např. víše zmíněný Excel-Mix Level 10 za ceníkových 328,- Kč vč. DPH za 25kg pytel.

Pokud půjdeme dále, o kus lepší už je také zmiňovaný MAPEI Planolit 315 za 442,50 Kč.

Nicméně opravdu „přátelské“ stěrky nalezneme u Schönoxu: Schönox XC (454,-Kč) je sice nejlevnější stěrka od této značky, ale jejími vlastnostmi budete velmi příjemně překvapeni!

No a tak trochu etalon mezi stěrkami je Schönox Uniplan (575,- Kč) – tuto se nebojíme prodat ani neprofesionálním zpracovatelům.

Všechny uvedené ceny jsou s DPH za balení 25kg, dle oficiálních ceníků výrobců.

Martin Hruška, Marcons Int. s.r.o.

Termín: 

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy