Oprava betonové sklepní stěny

Dobrý den, potřeboval bych poradit jak opravit betonovou sklepní stěnu. Koupil jsem dům ze třicátých let a zjistil jsem, že sklepní stěny, až po úroveň betonového stropu nad suterénem, jsou z prostého betonu. Toto stěny v interiéru se vlivem výkvětů narušují a beton se drolí. Na jednom místě jsem odrolil cca 50mm betonu. Ve sklepě jsem přestal větrat aby se netvořily další výkvěty. Tam kde to půjde v exteriéru vložím svislou hydroizolaci, ale v některých místech to nebude možné. Poraďte prosím jak nejlépe a nejúčiněji postupovat při sanaci betonu. Děkuji. S pozdravem. LK

Kategorie dotazu: 

Komentáře

Dobrý den, taková situace je nemilá, zejména pokud k rozpadání betonu dochází ve větší míře, která by mohla mít vliv na statickou pevnost konstrukce.

Hlavním důvodem je zřejmě to, že v beton je/byl špatné kvality – málo cementu. Kvalitní beton by to (jen tak) nerozebralo.

Jednoznačně nejlepší krok je co nejvíce zastavit přísun vody do stěn – tak jak to bude možné – což jak píšete máte v plánu – skvělé.

K sanaci samotné zdi:

-          Je třeba se dostat na pevný podklad – tzn. odstranit vše co je jakkoliv narušené, nedostatečně pevné nebo oddělené od podkladu.

-          Poté můžete zdi sanovat pomocí speciálních vysprávkových a reprofilačních hmot. Mohu doporučit například ty od značky Schomburg: na navlhčený podklad nanesete kontaktní můstek Inducret 0/2 a rovnou do živého aplikujete opravnou maltu Inducret 5/40.

Tyto materiály jsou mj. hydrofobní a odolávají výkvětům. Technické listy posílám v příloze.

Poznámka k větrání – nevím jestli jste nevětráním skutečně omezil nebo zamezil výkvěty, nicméně tento krok dle mého názoru nemá valné praktické hodnoty.

Zvýšíte tím vlhkost vzduchu v prostoru, tím pádem budou stěny pomaleji schnout a tím pádem se zvýší úroveň vlhkosti ve zdech, neboli množství vody, kterou zadržují. Což je spíš špatně.

Pozitivní efekt by to teoreticky mohlo mít v tom, že se tím možná trochu zpomalí „průtok“ vody. Pořád bych ale viděl toto opatření jako spíše negativní, mj. i z hlediska dalších součástí domu, které jsou tím pádem vystaveny vysoké vlhkosti.

Nejdůležitější pro Vás je tedy co nejvíce minimalizovat vstup vody do zdiva – izolace a drenáž zvenku a případně existují chemické clony na vodorovné zastavení vzlínání – má ovšem smysl pouze tam, kde voda nejde z jiného směru.

Pokud by jste k tomu měl další dotazy, jsem Vám k dispozici.

S pozdravem,mMartin Hruška

Marcons Int. s.r.o.

Tel.: 606 633 909

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy