rekonstrukce terasy

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně plánované rekonstrukce terasy. Jedná se o terasu cca 5x4 metry, pod kterou je obytná místnost (zimní zahrada). V současnosti je řešena cca 5 cm betonem, na kterém je položená IPA. Přes tuto IPU někudy začalo zatékat a řešíme, jak terasu opravit. Máme ji v plánu do budoucna zastřešit a využívat k posezení.
Přemýšleli jsme nad potažením IPY fatrafolem, na který bychom položili dlažbu na terč. Problémem ovšem je, že současná IPA je již značně nerovná a po dešti zde zůstávají louže. Chci se zeptat, jestli existuje nějaká nivelační stěrka, která by se dala položit na IPU a která by ji vyrovnala. Další vrstvu betonu zde nechceme kvůli nosnosti pokládat. Strhávat IPU se nám moc nechce, zedník nám říkal, že je velice kvalitně přilepená, nevíme tedy, jestli a čím bychom ji zvládli strhnout.
Dále se chci zeptat, jestli na nivelační stěrku lze položit hydroizolační nátěr místo fatrafolu a následně nalepit dlažbu?

Děkuji za případnou radu.

Komentáře

Obrázek uživatele Marcons Int.

Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz a omlouvám se za trochu pomalejší reakci způsobenou technickým problémem našeho webu.

Váš dotaz není z kategorie prostých smiley a bylo by ideální ho řešit spíše osobně nebo alespoň po telefonu. Nicméně zkusím to alespoň stručně v bodech shrnout v písemné podobě zde:

  • PVC folii (Fatrafol, Alkorplan...) lze na asfaltové pásy (IPA) položit - jen je třeba použít jako mezivrstvu geotextilii
  • Jakákoliv pevná vrstva na asfaltovém pásu musí mít samonosné parametry. Tzn. např. beton v min. vrstvě 5cm s kari sítí. Některé samonivelačky to umí už v 9mm, ale ty zase nejsou vhodné do exteriéru/vlhka.
  • Nicméně na terase potřebujete mít spád - z tohoto důvodu není vhodné použití samonivelační stěrky, která vytváří "vodorovinu".
  • Existují hydroizolační stěrky a nátěry, které lze aplikovat přímo na asfaltové pásy - máme v sortimentu. Nicméně je otázkou, jak by se to chovalo, kdyby jste na to pak přímo lepili dlažbu. Takové souvrství se totiž nedá považovat za pevný podklad. Zejména v letních měsících, kdy asfaltové pásy vlivem tepla výrazně změknou. Není to rozhodně systémové řešení. Mohli by jste na stěrku před lepením vytvořit vytvořit určitou výztužnou vrstvu z lepidla třídy pružnosti S2 v kombinaci s některou z pancéřových sítí (perlinek), ale to spíše tak vymýšlím... ...a stále by to bylo takové všelijaké...
  • Dlažba na terče je určitě dobrý nápad a ty bych kombinoval se zmíněnou PVC folií, protože ta bude mít lepší schopnost roznést a ustát tlak terčů na měkký podklad (léto), oproti hydrostěrce.
  • Terže se dělají i stavitelné - teleskopické, takže nerovnosti podkladu si jimi můžete vyrovnat.
  • Prohlubně, kde vám stojí voda by šly pod hydroizolační vrstvu vyrovnat některou z vyrovnávacích malt, případně i pomocí cementového lepidla - oboje v kombinaci s příslušným adhézním můstkem.
  • Existuje ještě jedna alternativa uložení volně ložené dlažby - do štěrku (kačírku) - toto eliminuje lokální tlak terčů na měkký podklad. A v případě potřeby o malou hmotnost by šel štěrk možná nahradit nějakou odlehčenou alternativou (keramzit, Liapor?) - nemám s tím ale osobní zkušenost.
  • Dlažba na terče je typicky betonová, silná několik cm, což znamená i nemalou hmotnost. Existují i dlažby keramické, které se k tomuto účelu dají použít. Viděl jsem již formát cca 30x30cm od zn. Rako, tak dlaždice 60x60 z Itálie, kde byla ovšem cena kolem 2000,- Kč/m2. Jejich hmotnost je však na m2 výrazně nižší.
  • Vše výše uvedené vychází z faktu, že asfaltové pásy nejdou odstranit. Pokud by odstranit šly, celá situace by se výrazně zjednodušila...

Když upřesníte/zúžíte své zadání v souvislosti s výše uvedenými body, můžeme pokračovat v hledání konkrétnějších variant řešení a materiálů.

S pozdravem,
Ing. Martin Hruška
Marcons Int. s.r.o.

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy