Vymývající se spára v dlažbě

Dobrý den,
týden po rekonstrukci předsíně se nám spára mezi dlaždicemi vymývá. spára je šedá a po třech umytí černá,nevíme čím to je. Je to jen na některých místech. Bojím se dlažbu umýt,aby nebyly spáry strakaté. Děkuji za odpověď Jandová

Komentáře

Obrázek uživatele Marcons Int.

Dobrý den paní Jandová,

důvodů tohoto jevu může být více. Vedle nekvalitní spárovací hmoty nebo defektního materiálu (dost výjimečné) to může být třeba:

  1. Chybnou přípravou spárovací hmoty při zpracování - použití přílišného množství vody, což způsobí rozplavení spárovačky, což následně negativně ovlivní její výsledné vlastnosti - nemusí mít pak patřičnou tvrdost, pevnost, může sprašovat a být více nasákavá. Přidáním většího množství záměsové vody než uvádí výrobce si někteří pracanti usnadňují práci - řídká spárovačka se jim snadněji aplikuje do spáry...
  2. Příliš vysokou vlhkostí podkladu - pokud nebyl podklad dostatečně vyschlý a dlažba v něm zavřela nějakou zbytkovou vlhkost, tato se následně tlačí ven cestami nejmenšího odporu. A tím jsou mj. spáry. Taková vlhkost pak nedovolí spárovačce vyzrát, vyschnout a patřičně ztvrdnout. 

V prvním případě bych Vám doporučil spárovací hmotu odstranit - je třeba to udělat mechanicky - např. tímto nástrojem: čistič spár - a následně zaspárovat znovu, správně zpracovanou kvalitní spárovací hmotou.

V druhém případě buď jednoduše počkáte až několik týdnů, zda se bude situace měnit a podle toho dále jednat, a nebo odstraníte jednu dlaždici a necháte si změřit vlhkost podkladu. Pokud bude vyšší než 5% v případě betonového podkladu a 0,5% v případě anhydritu, je to na reklamaci u stavební firmy, neb ta tím pádem nedodržela základní pravidla pro realizaci jednotlivých vrstev.

Pokud budete mít další dotazy, jsme Vám k dispozici.

S pozdravem,
Ing. Martin Hruška
Marcons Int. s.r.o.

Dobrý den,
dnes jsem si přečetla odpověď.
dnes přišel řemeslník/je to náš známý/ a řekla jsem mu,proč to je,to jsem ještě neznala Vaši odpověď,jeho odpověď zněla,že neví,že se mu to nikdy nestalo a tím to skončilo.Jsem z toho špatná,protože to začíná i v koupelně,v kuchyni to zatím drží.Myslíte co když vezmu ty spáry v předsíni kartáčem a použiju savo,aby aspoň byly stejné a ne strakaté.Dříve byly šedivé a teď někde jsou šedivé a někde černé.

s pozdravem
Jandová

Obrázek uživatele Marcons Int.

Dobrý den paní Jandová,

Omlouvám se za opětovné prodlení, konec roku byl dost hektický...

Ano, to co uvádíte je dost klasická odpověď a reakce mnoha řemeslníků na vzniklý problém – nicméně tím nechci nijak zpochybňovat kohokoliv schopnosti nebo pravdomluvnost.

Většinou je to dle mého názoru tak, že si dotyční nejsou své chyby vědomi a nebo jí jednoduše nepřiznají. A důležité je zejména to, jak se k tomu postaví - zda navrhnou nějaké řešení a pokud ano, tak jaké a nakolik ho vezmou na sebe.

Pokud by měl řemeslník podezření na vadný materiál, je třeba kontakovat výrobce dané spárovačky.

Nicméně, k řešení - jsou v zásadě dvě varianty:

  1. Odstranit současnou spárovačku alespoň do hloubky rovnající se šířce spáry (min. 3mm) a následně to vyspárovat co nejlepší spárovací hmotou. Například MAPEI Ultracolor Plus je velmi dobrý nebo také Schönox UF-Premium.
  2. Spáru očistit a nabarvit/ošetřit pomocí speciální barvy na spáry: Fuga Fresca od MAPEI – vyrábí se v 33 odstínech.

K bodu 1):

  • Odstranění spár je třeba provést mechanicky. Nejlepším nástrojem jsou speciální škrabáky / čističe spár. - viz předchozí zpráva výše. V závislosti na tvrdosti spárovačky je to dost pracný úkol... Existují čističe narušující cementové materiály, ale pro tento účel nemají bohužel příliš velkou účinnost. 
  • Pokud byste chtěla nekompromisně dobrou spárovačku – tvrdou a zcela nenasákavou, pak doporučuji epoxidovou spárovací hmotu – dala by se přirovnat k velmi tvrdému plastu. Nicméně její cena i náročnost zpracování je výrazně vyšší a ne každý řemeslník jí umí zpracovat a nebo je vůbec ochoten jí aplikovat. Dobrý příklad spárovačky je MAPEI Kerapoxy Design.
    K případnému nákupu poskytneme všechny potřebné informace a máme skladem i veškeré nářadí a doplňkové materiály pro zpracování.

S pozdravem,
Ing. Martin Hruška
Tel.: 606 633 909
Marcons Int. s.r.o.

Příloha k dotazu: 

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy