Nivelační stěrka na starou půdu

Dotaz:

Dobry den potreboval bych poradit jakou pouzit samonivelacni sterku na starou pudu, kde chci vytvorit obyvaci pokoje. Jedna se o podlahu tvorenou betonovymi preklady, mezi kterymi je betomova skvara. Povrch je relativne vodorovny s prohlubnemi cca 5-15 mm. Povrch je take stary, prezraly a drolivy. Na sterku planuji polozit late a nasledne prkna. Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den pane Jaroši, Vaše zadání patří k těm náročnějším – aplikace vyrovnávací vrstvy na nesoudržný podklad s různými přechody.

Doporučil bych rozhodně samonivelační stěrku na bázi sádry (anhydridu), tedy ne cementovou. Cementové materiály se během zrání smršťují a tím pádem „tahají za podklad“. A pokud není podklad dostatečně pevný a soudržný, celá stěrka se může utrhnout (typicky i s kusem podkladu).

Navíc bych určitě doporučil armovanou samonivelační stěrku – tzn. stěrku s vláknem a/nebo speciální výztužnou sítí do nivelaček – ideálně oboje.

Další možnost je zpevnění povrchu. To se dělá buď pomocí epoxidové hloubkové penetrace nebo i pomocí zpevňovače na bázi vody.

Můžete použít jedno nebo druhé a nebo oboje společně, což je samozřejmě ideál, nicméně nejdražší.

Volba konkrétních materiálů záleží na Vašich požadavcích na výslednou úroveň kvality a jistotu že bude vše fungovat i s dostatečnou rezervou.

Na druhou stranu, pokud má podklad sloužit jen jako „podložka“ pod volně ložený dřevěný rošt, pak Vám asi nebudou vadit případné praskliny a jiné defekty(???).

Vrstva 5mm je poměrně slabá na takto nestabilní podklad – takže i tak bych doporučil variantu s armováním a asi bych také nevybíral z nejlevnějších produktů.

Produktů je poměrně mnoho a pro lepší volbu bych potřeboval vědět jaká je Vaše představa o sofistikovanosti řešení a celkové ceně.

Zde několik příkladů možných materiálů:

Sádrová stěrka: Schönox AM

Sádrová stěrka: MAPEI PLANITEX D15 (TL v příloze), ceníková cena je 680,63 Kč/25kg vč. DPH.

Sádrová stěrka s vláknem: Schönox APF

Sádrová stěrka ekonomická: Baumit Nivello Quattro

Výztužná vláknitá tkanina do stěrek: Schönox Renotex

 

V případě dalších dotazů jsme Vám k dispozici.

Je dobré uvést mj. tel. číslo – může výrazně usnadnit komunikaci.

 

Přeji Vám hezký den J

S pozdravem, Ing. Martin Hruška

Komentáře

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Jedná se mi o celkovou plochu 130 m2 rozdělenou na 4 pokoje. Z ohledem na finanční možnosti bych volil střední cestu. To jest buď  armovanou samonivelační stěrku, nebo speciální výztužnou sítí do nivelaček a podklad zpevnit epoxidovou hloubkovou penetrací, nebo  zpevňovačem na bázi vody. Pokud by to nebylo nezbytně nutné nevolil bych duplicitní řešení. Osobně jsem nikdy neslyšel o zpevňovači na bázi vody, můžete mi to prosím přiblížit. Zde bych se rad dostal na částku 30000,- Kč. Dále bych využil vaší ochoty a zeptal bych se na vhodnou nivelační stěrku do dílny, podklad je přestárlý beton, hladký nedrolivý o ploše 23 m2. Výslednou úpravu bych volil nejspíše epoxidovým nátěrem. Tel kontakt na mne XXX

Dobrý den pane Jaroši, omlouvám se za zpoždění s odpovědí, trochu jsem nestíhal.

V příloze jsem Vám připravil kalkulaci, ve které můžete vidět kolik která část stojí. Pozor – neděste se celkové ceny, dokud nebudete mít vybrané pouze ty položky, které jsou relevantní! J To uděláte ve sloupci C.

(V kalkulaci si můžete měnit výměry (sl. H), tloušťku vrstvy (sl.I) a spotřeby (sl. J) a ve sloupci C si pomocí ANO/NE volíte kombinaci jednotlivých položek ve výpočtu výsledku. )¨

Uvedené ceny jsou ceníkové, z nichž Vám pak následně dáme ještě nějaké zajímavé slevy.

Nedivil bych se, kdyby to pro Vás bylo poměrně složité. Pro mě je zase složité volit řešení, když jsem neviděl situaci a dokonce ani fotografie.

Kde máte daný dům?

Mohl bych se pokusit k Vám vyslat technika, který by posoudil situaci a pomohl s volbou optimálního řešení.

K té kalkulaci – můžete v ní různě kombinovat:

Nejdříve tam máte 3 typy přípravy podkladu/penetrace:

 1. Řádek 2 – základní, hodně ekonomická varianta – moc bych nedoporučoval
 2. Řádky 3+4 – zpevňovač na vodní bázi + adhezní můstek na vytvořený nesavý povrch
 3. Řádek 5+6 – epoxidová penetrace, která dokáže fungovat i jako zpevňovač pórézních podkladů + písek pro vytvoření kontaktní vrstvy pro stěrku

Dále tam je síťovina na vyztužení:

 1. Řádek 7 – Renotex

A pak samonivelačky:

 1. Řádek 8 – velmi základní, ekonomická varianta. Zejména snadnost zpracování (a tedy následný výsledek) odpovídá ceně. Ve Vašem případě pro použití s Renotexem.
 2. Řádek 9 – velmi kvalitní sádrová stěrka od Schönox, bez vlákna. Ve Vašem případě pro použití s Renotexem.
 3. Řádek 10 – špičková stěrka již vybavená vláknem. Tato by ani nemusela být nutně v kombinaci s Renotexem, pokud bude mít tloušťku alespoň 6mm a více. V kombinaci s Renotexem vytváří opravdu vysoce odolnou vrstvu.

Kdyžtak zavolejte, ideálně až budete mít před sebou tuto kalkulaci a můžeme to probrat.

K té garáži Vám pošlu dašlí email.

 

S pozdravem,

Martin Hruška

Dobrý den ještě jednou,

Vaše volba epoxidového nátěru do dílny (či garáže) je rozhodně správná a z dlouhodobého hlediska prakticky jediná vhodná.

Před nátěrem je vhodné vytvořit dostatečně rovný a hlavně hladký podklad, protože epoxidové laky velmi zvýrazní veškeré nedokonalosti podkladu. I ty, které se předtím zdají jako zcela zanedbatelné.

Na to je nejvhodnějším, nejsnažším a také nejlevnějším řešením samonivelační stěrka.

U ní je třeba dodržet jeden důležitý parametr – aby byla určená i do exteriéru, což znamená, že snese i případné zatížení vodou. Ta se do ní může dostat prasklinkami v povrchu a tedy i laku, což je jev, ke kterému může dříve nebo později dojít a který se nedá zcela vyloučit.

V příloze posílám kalkulaci možných materiálů.

Následné volby jsou 2:

 1. Zda chcete mít lesklý a nebo polomatný vzhled povrchu. Lesklý povrch má syntetická verze epoxidu (Sikafloor 264) a polomatný mají epoxidy na vodní bázi (Sikafloor 2540W).
 2. Zda chcete mít vyšší odolnost celé skladby – pak by se pod nátěr aplikovala ještě epoxidová penetrace Sikafloor 156. Pro dílnu si ale myslím, že není zdaleka nutná.

V kalkulaci vidíte různé cenové skupiny – základ je RAL 7032 a 7035 obě jsou světle šedé, ta 7032 je trochu do okru a je to varianta, která je skladem u nás nebo u dodavatele.

Všechny ostatní barvy jsou k dodání do 14 dnů a můžete vybírat téměř z celé škály RAL. Pro ty pak platí buď „pastelové odstíny“ a nebo „syté odstíny“.

Jsem Vám k dispozici pro další vyjasňování, pokud budete potřebovat.

S pozdravem, Martin Hruška

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Návštěvník

 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
Příloha
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: txt pdf jpg xls.

 

Adresa prodejny

MARCONS International s.r.o
V Chotejně 765/15
Praha 10

Otevírací doba

Pondělí až pátek: 7:30 -17:00
Tel.: 606 633 909
Tel.: 731 675 962

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz odkazy